Rafların Tozunu Attırıp 7’den 70’e Herkese Ulaşan 7 Muhteşem Kitap

Raflarda yok satan kitapların hepsi birbirinden okunaklı ve hepsi birbirinden dokunaklı izler bırakmaya devam ediyor. İşte lezzet furyası…

Bu ay satış konusunda oldukça iddialı kitapları derliyoruz. Okudukça kendinizden geçeceğiniz yok satanlar görücüye çıktılar. Yok satanlar serisinden muhteşem bir sofra… Hem de öyle bir sofraki herbiri ayrı tat bırakan lezzetlerden bir dilim almaya ne dersiniz? Öyleyse buyrun soframıza…

1. Klasikleşen tadıyla Dan Brown “Başlangıç”

Klasikleşen tadıyla Dan Brown

Dan Brown’un klasikleşen liderlik vasfı devam edeceğe benziyor. Kitabın başından itibaren, heyecan sonuna kadar sürükleyerek artmaktadır. Gizem dolu bir cinayetle başlar ve arkasındaki legal güçlerin takibi ile devam eder.

2. Kördüğüm- Ayşe Kulin

Kördüğüm- Ayşe Kulin

Ayşe Kulin’ den yine okuyanları Kördüğüm’e bağlayacak bir eser… Eserin tanıtımından küçük bir kesit… “Esrarengiz bir kaza sonucu bellek kaybı yaşayan, bu nedenle  “Gizem” adıyla anılan genç kadının tek bir isteği vardır: kendi gerçeğine ulaşmak…” Soluksuz okunacak kitapta bir kaza sonucu hafızasını kaybeden Gizem’in gizemli dünyası anlatılıyor.

3. Beyaz Zambaklar Ülkesinde-Grigory Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde-Grigory Petrov

Rus yazar Grigory Petrov tarafından oldukça eski tarihte basılmış kitap oldukça öğretici içeriğiyle yeniden çok satan kitaplar listesinde. Konusuna gelince: “Bataklıklar ülkesi Finlandiya’nın 1800’lü yılların son döneminde halkın cehaletten kurtulmak için Johan Vilhelm Snellman’ın önderliğinde Fin aydınlarının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlatır.” Oldukça fazla beğenilen ve örnek alınması gereken eğitici bir kitaptır.

4. Sıla- Sıla Gençoğlu

Sıla- Sıla Gençoğlu

Sıla’dan şiir tadında güzel bir kitap ve tanıtımından küçük bir kesit… “Her şeyi bırakmaktan korkuyorum kum yığını gibi, unutulmuş bir arazide atlanmaktan camlara çıkmış ellerimin izi imdattan mı, bir alev yükseliyor odalardan, gece ilerleyince sesleniyor duygular, cümleden muaf, başa gelen bu diyorum kurduğum doğrudur, içimdeki var gücüyle koşuyor sona, sormuyor bana, aklında kim olduğum…”  

5. Güzel Kaybettik- Caner Yaman

Güzel Kaybettik- Caner Yaman

Caner Yaman’ın eseri ve eşsiz kaleminden kesit… “Bize düşen, düştüğümüz yerde beklemek oldu hep. Bekleyecektik ve beklenenler asla gelmeyecekti. Gelecek dedikleri şey, olmayanlar, gelmeyenler ve kaybedilenler üzerine inşa edilecekti. Soğuk, karanlık, yalnız ve tedirgin koridorların çatlak duvarlarına asılmış birer gölgeydik bu hayatta. Bir fotoğraf kadrajının dışında bırakılmış sevimsiz bir detay, devam zorunluluğu olmayan sıkıcı bir derstik. Öğrenemediler. Onlar bizden vazgeçtiler. Vazgeçtiler ve kazandılar. Biz kaybettik. Yine de vazgeçmedik. Her seferinde daha güzel kaybettik. En güzel biz kaybettik…”

6. Uzakların Şarkısı- Kaan Murat Yanık

Uzakların Şarkısı- Kaan Murat Yanık

Kaan Murat Yanık’tan etkisi altına alıcak düşündüren eserinden bir kesit… “Papağanlar konuşur, bunu biliyoruz. Ama “haber” verirler mi? Yahut geçmişten konuşma yetenekleri var mıdır? Kars’a yolculuk, Bünyamin, Besti Nine, Eylül, günümüzün yozlaşmış ilişkileri, psikolojik arka planlar, Gülbadem, Zencefil, Hindistan, Osmanlı İstanbul’u, ezanlar, silahlar, Sunullah Efendi, Mevleviler, Galata, kıraathaneler, Fülfül, şiirler, hüzün ve tebessüm…”   “Tûtî-i mu’cize-gûyem ne desem lâf değil/ Çerh ile söyleşemem âyinesi sâf değil” diyen şairin kadim izi ile, Kars’ta kendini bulmaya çalışan Bünyamin’in gündelik yolu kesişirse ortaya ne çıkar? Uzakların Şarkısı bu sorunun yanıtı olmaya talip.  Roman biterken, turuncu bir yağmur yağacak. Sakın şaşırma!  “Haklısın. Ruhumun içinde usulca büyüyen başka bir ruh var; ben ona mukavemet gösterdikçe etrafında dönmeye başlıyorum, tıpkı senin gibi. Bir olmalıyız. Belki birbirimize çarparak durabiliriz.”