Makyajlı Bir Şekilde Uyumanın Cilde Verdiği 7 Büyük Zarar

Kimi zaman yorgunluktan kimi zaman üşengeçlikten silmediğimiz veya silmeyi unuttuğumuz makyaj bakalım cildimize neler yapıyor…

Kendimizi iyi hissetmek veya zorunda olduğumuz için yaptığımız makyaj, ne kadar kaliteli malzemeler kullanılırsa kullanılsın cildimize zamanla ağır zararlar verebilir. Bunu hepimiz bilsekte bazen hepimizin makyajla uyuduğu olmuştur. Şimdi bakalım biz uyurken makyaj cildimize nasıl zararlar vermeye başlamış birlikte bakalım.

1. Dudaklar yıpranmaya başlar

Dudaklar yıpranmaya başlar

Dudakları daha çekici hale getirmenin bir numaralı yolu olan ruj, yüz üzerinde çıkarılmadan bekletildiği halde ya da tam anlamıyla doğru bir şekilde temizlenmediği durumda çatlama ve kurumalara sebep olup, dudakların soyulmasına ve yara olmasına yol açar. Bir bakıma dudakların daha güzel görünmesini isterken o bölgenin doğal yapısına zarar vermiş olursunuz. Ruj, dudaklardan kesinlikle profesyonel bir makyaj temizleyiciyle çıkarılmalıdır.

2. Kirpikler dökülür ve iltihaplanmalar görülebilir

Kirpikler dökülür ve iltihaplanmalar görülebilir

Dikkat çekici bakışların olmazsa olmazı ve gözlere cazibe katan rimel, ne yazık ki en çabuk bakteri toplayan makyaj ürünlerinin başlarında bulunuyor. Rimel yüzünden kirpiklerinizden olmak istemiyorsanız, yatmadan önce muhakkak gerekli temizliği yapmalısınız. Aksi halde göz bölgesinin sıcaklığında artış olur ve bakteri gelişimi görülür, gözün iç bölgesinde kanlanmalar oluşabileceği gibi göz kapağı ve çevresinde ise tümörler ile karşılaşabiliriz.

3. Gözenekler havasız kalır

Gözenekler havasız kalır

Cildin büyük kısmını kapladığı için fondöten yüzünden derilerdeki gözenekler havasız kalır. Bu da demek oluyor ki fondöten yüzde çok fazla kalmamalı, hatta bu süre 6 saati geçmemeli. Eğer fondöteni çıkarmadan uyursanız uyuduğunuz ortamda yer alan havadaki bakteriler ve toz gözeneklerin üzerinde toplanır, aynı zamanda bunların ciltte üremesi için elverişli bir ortam yaratılmış olur. Bununla birlikte deride sivilce oluşumu görülür ve siyah noktalarda da gözle görülür bir artış olur.

Yüzümüze sürdüğümüz nemlendiricinin maksimum 20 dakikada emildiğini düşünürsek, zaten bütün gün yüzümüzde olan fondötenin gece de yüzümüzde kalması hiç de akıllıca değil.

4. Kaşınmalar oluşabilir

Kaşınmalar oluşabilir

Yüze renk vermek için sürülen allıklar için gerekli temizlik yapılmadan yatağa girerseniz, vakit ilerledikçe kaşınma ve kaşınmaya bağlı olarak yüzde kabarmalar görülebilir.

5. Kaş aldırma sırasında acıya sebep olur

Kaş aldırma sırasında acıya sebep olur

Kaşlarınıza şekil vermek için kullandığınız kaş kalemleri ise kaş diplerinde çok fazla kalması halinde sertleşmeye neden olabilir. Bunun neticesinde kaşlarda dökülme görülebileceği gibi kaş aldırırken de acı hissetme gibi bir problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

6. Alerjik sonuçlar oluşabilir

Alerjik sonuçlar oluşabilir

“Ne olacak ki, ben bu makyaj malzemesini her gün sürüyorum” diye düşünüp makyajı silmeden uyumak alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Gün içinde 4 saat yüzünüzde kalan bir makyaj ile gün içine ek olarak bir de 8 saatlik uyku süresince yüzünüzde kalan makyaj aynı etkiyi göstermez. Ürün yüzde ne kadar çok kalırsa alerjik reaksiyon verme ihtimali o kadar artar. O yüzden hiç beklemediğiniz bir şekilde bir sabah uyandığınızda suratınızın belirli bölgelerinde şişlikler ya da kızarıklar görebilirsiniz.