Kulakta Basınç Neden Olur ?

Kulakta basınç olmasının farklı nedenleri vardır. Kulak, burun ve boğaz tıp literatüründe bir bütün olarak yer alır. Birini diğerinden ayrı düşünemeyiz. Çünkü üçü de birbirine bağlıdır ve her koşulda birbirini etkiler. Bu doğrultuda, üçü arasında her zaman bir hava ve dolayısıyla basınç akışı vardır.

Kulakta Basınç Nedenleri

Kulaklardaki bu tokluk veya bundan kaynaklanan işitsel kaybın birçok nedeni olabilir. Dış kulak ile iç kulak arasında bu basıncı dengeleyen bir sistem vardır. Normal şartlar altında östaki borusu açılır ve ortam ile iç kulaktaki basıncı eşitlemek için periyodik kapanır. Ama bir dış etken ya da herhangi bir hastalık bunun düzgün çalışmamasına ve kulak zarı üzerine fazla basıncın binmesine neden olur. Eğer ki bunun sebebi dış etken değil de östaki borusunun işlevsel bozukluğuysa bu duruma östaki borusu disfonksiyonu denir ve bazı insanlarda kronik bir sorun haline gelebilir.

Aşağıda östaki borusu disfonksiyonu ve kulakta basınç veya dolgunluk hissinin sebep olabileceği durumlara göz atabilirsiniz. Bu koşulların bazılarının çakışabileceği gibi, çeşitli koşulların aynı anda mevcut olabileceği durumlar da mümkün.

Kulakta basınç

Kulakta basınç

Burun Tıkanıklığı

Alerji veya enfeksiyon sebepli iltihap, aşırı mukus salgılanmasına ve bu basınç kanallarını dengelemeye yarayan kapakların işlevini yitirmesine neden olur. Bu durumda, burun tıkanıklığını gidermeye çalışmak ilk hedef olmalı.

Orta Kulakta Sıvı Birikmesi

Bu durum genellikle hiçbir belirti vermez çünkü özellikle küçük çocuklarda olur. Bu yüzden de teşhis etmek zordur. Semptomları ise, baş dönmesi, gelişimsel gecikme, işitme problemleridir. Bu sıvı, östaki borusunun çalışması engeller, bunu da kulak zarı arkasında birikerek yapar. Genellikle burun kanalları problemi ya da mukoza nedeniyle ortaya çıkar. Çocuklarda daha sık görülür, ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonları kulakta basınç hissine neden olabilir. Enfeksiyon, basıncın dengelenmesini engeller. Bu durumda doktorlar genellikle antibiyotik tedavisine başvuruyor. Ama bu rahatsızlıkta, kesinlikle bir doktora muayene olmak gerekir.

Bademcik Şişmesi

Bazı durumlarda bademcikler şişer ve genişleyerek, burun kanallarını tıkar. Bu da bu geçitlerin tıkanmasına ve hava geçişine engel olur. Bu sebeple kulak basıncı dengelenemez ve tıkanıklık başlar. Kronikleşen bir durum ise ameliyatla bademcik alınması bile söz konusu olabilir.

Vurgun

Genellikle yüksek basınca maruz kalan kişilerde ya da ani basınç faklarının oluştuğu durumlarda gerçekleşir. Deniz altında, dağda, uçakta ve benzeri durumlarda, hızla artan ya da azalan basınç farklılıkları durumunda oluşur. Normal şartlar altında, esneme ya da yutkunma bu durumun hafifleyerek azalmasını sağlar. Bu sayede, kulaklarında basıncı eşitlenir. Fakat her zaman bu şekilde iyileşmeyebilir. Böyle durumlarda bir kulak, burun, boğaz uzmanına gitmek gerekir.

Sinüzit

Sinüsler iltihapla dolduğunda burun tıkanıklığı başlar, ardından da kulakta basınca neden olur. Zamanla ağrı, baş dönmesi, kulak tıkanması gibi belirtiler ortaya çıkar. Kulak, burun, boğazı bir bütün olarak ele alırsak, sinüsler ve kulaklar birbirlerine bağlıdır. Dolu sinüsler kulaklardaki basınç dengesini etkiler. Sinüzitin tedavi edilmesi, kulaktaki ağrı ve tıkanıklığı da büyük ölçüde giderir.

Kulaktaki Kirler

Kulaklarımızdaki maddenin kulak sağlığımız için faydaları var. Ama bazı kişilerde bu maddenin salgılanma oranı daha fazla oluyor ve buna kulak temizleme çubuklarının bu maddeyi içeri itmesi faktörü de eklenince kulaktaki madde ve kirler birleşip kulağı tıkıyor. Bu durumda kulak tıkanıyor, kaşınıyor, duyma azalıyor ve kulakta basınç meydana geliyor. Unutmayın kulakta kirden oluşan bu tıkanmayı mutlaka bir doktorun temizlemesi gerekir.

Kulakta basınca neden olan bu yaygın sorunların yanı sıra bazı diğer hastalıklar da kulaktaki basıncı tetikleyebiliyor. Bunlar;

Patuloz östaki tüpü Meniere hastalığı Otoimmün iç kulak hastalığı Doğumsal rahatsızlıklar Tümörler İlaçlar ya da çevresel atıklar sonucu oluşan tıkanmalar Vestibüler hastalıklar

Kulakta basınç sebebi ne olursa ciddi ve rahatsız edici bir sorun. Bu nedenle evde kendiniz çözüm aramak yerine bir doktora görünmeniz ve doktor kontrolündeki ilaçlar ile tedavinizi sürdürmeniz önemli.