Diş İmplantı Nasıl Yapılır ve Tedavi Sonrası Neler Olur?

Yeni bir diş implantı yaptırmayı ya da halihazırda olan diş implantınızı yenilemeyi düşünüyorsunuz. Şimdi ne olacak? Bazılarına göre, cerrahi yöntemlerle ağıza yerleştirilen bir implant ürkütücü gelebilir. Ama gerçekte öyle olmak zorunda değildir.

Diş İmplantı Nedir?

Artık eksik dişleri yenilemek için daha çok farklı seçenek var ve günümüzde en popüler ve yaygın olan yöntem diş implantıdır. Implant genellikle titanyumdan imal edilir ve gereken bölgeye uzmanlığı ağız cerrahisi olan bir diş hekimi tarafından cerrahi yöntemlerle yerleştirilir. Vida benzeri parçalar çene kemiği içine gömülecek şekilde takılır ve diş kökü görevi görür.

Bir İmplant İşlemi İçin Ne Kadar Süre Gerekmektedir?

Implant prosedürünün süresini belirleyecek bir çok faktör bulunmaktadır. Bunlar:

Diş sağlığınızın durumuOperasyona alınacak diş sayısıDişlerin türü ve bulunduğu bölgeImplant öncesi diş çekiminin gerekip gerekmediği

şeklinde sıralanabilir.

Bu faktörler aynı zamanda tedavi süresi boyunca diş hekimini kaç defa ziyaret etmeniz gerekeceğini de belirleyecektir. Yine de örnek olarak belirtmek gerekirse tek bir diş implant işlemi başlangıçtan sona kadar 1-2 saat sürebilir. Bu süre anestezi ve steril cerrahi ortam için hazırlanma süresini de içermektedir.

Diş İmplantı Ağrılı Mıdır?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu durumda da bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Lokal anestezi ya da damardan/ağızdan sedasyon yöntemleri ile prosedür esnasında herhangi bir rahatsızlık durumu ortadan kaldırılmaktadır. Çoğu hasta tedavinin beklentilerine göre oldukça rahat geçtiğini bildirmektedir. Doktorunuz operasyon sonrasında oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığı da hafifletmek için ilaç tedavisi tavsiye edecektir.

Cerrahi Hazırlık Amaçlı Özel Talimatlar Verilecek Midir?

Diş hekiminiz operasyon öncesi için bazi talimatlar verebilir. Bunlar aşağidakileri içermektedir.Chlorahexadine gibi özel bir anti-bakteriyel gargara ile ağzınızı çalkalayınÖnleyici bir tedbir olarak ameliyat öncesi birkaç günden itibaren antibiyotik almaya başlayın.Eğer damardan sedasyon yöntemi ile uyutulmayacaksanız, ameliyat günü iyi bir kahvaltı edin. Aksi halde ameliyattan önceki geceyarısından itibaren birşey yememeniz gerekmektedir.Eğer ağızdan/damardan sedasyon yöntemini seçtiyseniz sizi randevuya getirmek ve eve götürmek için birisini ayarlayın.

Tedavi Sonrası Nasıl Hissedeceğim?

Ağız içinde yumuşak dokularda ve dişetlerinde bazı küçük/büyük morluklar ve şişlikler olması normaldir. Fakat genellikle eğer bir rahatsızlık varsa sıradan bir ağrıkesici tedavisi yeterli olacaktır. İbuprofen, Hydrocodone ya da kodein içeren ağrı kesicilerle bir sonraki gün çalışıyor olmayı beklemelisiniz.

Operasyon Günü Neler Olur ?

Diş implantı ile ağız sağlığınızı bütünüyle geri kazanmanız iki aşamadan oluşan 6 ila 9 aylık bir süreçtir. Cerrahi kısım lokal anestezi ile diş hekiminizde halledilebildiği gibi damardan sedasyon yöntemi ile bir ağiz cerrahi uzman tarafindan klinikte de gerçekleştirilebilir.

Birinci Aşama

1. Implantın cerrahi olarak yerleştirilmesi için, ağzın lokal anestezi ile iyice uyuşturulması gerekir.

2. Dişetine atılacak ufak bir kesik ile altındaki kemik ortaya çıkarılır.

3. Özel (ama sessiz) bir matkap aracılığıyla kemikte implant kökü için bir delik açılır.

4. İmplantın kendisi daha sonra ilk boşluğu yaratmak için kullanılan matkap ya da başka bir el aracı ile bu boşluğa vidalanır.

5. İmplant yerine takıldıktan sonra ikinci parça implantın üzerine vidalanir ve iyileşme süresince orada kalır.

6. Diş etleri implant üzerinde kapatılır ve bir veya iki dikiş yerleştirilebilir.

7. Operasyonun ardından birkaç ay boyunca, implant kemiğe sıkıca bağlı olarak kalır.

İkinci Aşama

1. İkinci aşamada implantın yeniden bir ortaya çıkarılması ile başlar. Implantın üzerindeki dişetleri tekrar küçük bir kesik ile açılır ve diş implantı açığa çıkar.

2. Implantın üzerine ufak bir parça yerleştirilir ve bu parçanın izi alınır. Bu sayede diş tacının oluşturulması için gereken tabanın şekli belirlenmiş olur.

3. Diş hekiminiz daha sonra yeni implant diş tacınızı oluşturmak için bir dizi randevuya ihtiyaç duyacaktır. Sizin durumunuzda sıralama farklı olabilir fakat genellikle bu noktada dişinizin yapısı için kalıplar hazırlanmaya başlanır. Ağız yapısına tam uyum için ağzın ya da bölgenin kalıbı da çıkartılır.

4. Son adım, yeni diş tacının artık yerleştirilmesidir. Diş hekiminiz bazı durumlarda, hangi diş olduğuna bağlı olarak, diş tacının üretimi tamamen bitmeden şeklini ve ağızda duruşunu kontrol etmek amacıyla deneme işlemi yapabilir.

İmplant Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Doğal dişleriniz gibi, implant dişinizin de düzenli kontrol ve bakıma ihtiyacı vardır. Dişçiniz ya da diş hijyeni uzmanınız tarafından tavsiye edilen fırça ve diş ipi kullanımını aksatmayınız. Dişçinizi eğer daha sık görüşme tavsiye edilmedikçe 6 ayda bir ziyaret ediniz.

İmplant’a Bağlı Olası Komplikasyonlar Nelerdir ?

Çevreleyen kemik ve dişetleri etrafında enfeksiyonVücudun diş implantını reddiDiş implantı çevresinde kemik kaybıKemiğe yerleşme ve yapışık kalma konusunda başarısız olabilme

durumları şeklinde sıralanabilir.