Buğday

Buğday nedir?

Buğday, çekirdeği için yetiştirilen bir ot çeşidi ve bir tahıl taneciğidir, ayrıca tüm dünyada temel gıda maddesi olarak görülür. En çok kullanılan çeşidinin adı Triticum olarak bilinir.

Arkeolojik kazılar sırasında buğdayın ilk kez Mezopotamya bölgesinde M.Ö 9600 sıralarında üretildiği görülmüştür.

Şu anda dünyada en çok yetiştirilen ve ticareti en çok yapılan tarım ürünlerinden biridir.

Ayrıca dünyanın buğdaya olan ihtiyacı ve tüketimi de günden güne artmaktadır, içeriğinde protein bulunduran besleyici bir içeriğe sahip olmasının dışında globalleşme dolayısıyla sanayileşmenin ortaya çıkması ve buğdayın işlenmiş gıdalarda da kullanılması talebi iyice artırmıştır.

Buğday kelimesinin sözlük anlamı

1. Buğdaygillerin örnek bitkisi

2. Bu bitkinin başaktan ayrılıp öğütülmesiyle elde edilen tanesi.

3. Buğdaygiller (Gramineae, Poaceae) familyasından, çiçeklenmesi başak şeklinde, tohumları kullanılan, ülkemizde geniş bir alanda kültürü yapılan, bir yıllık otsu bitki.

4. Buğdaygiller familyasından, başak biçiminde çiçeklenen, tohumları genelde insan gıdası olarak kullanılan, yapısında bulunan nişasta tabiatında olmayan polisakkaritler nedeniyle kanatlı rasyonlarında sınırlı kullanılan bir yıllık otsu bitki.

Buğday kelimesinin cümle içinde kullanımı

1. Anlam

Eskiden buğday üreticisi olan babası tası tarağı toplayıp büyük şehire yerleşmişti.

2. Anlam

Hayat Bilgisi dersinde bugün unun buğdaydan yapıldığını öğrenmişlerdi.

Buğdayın yararları nelerdir?

 

Buğdayın içeriğinde %13 oranında su, %71 oranında karbonhidrat ve %1.5 oranında yağ bulunur. %13 civarındaki protein oranının çoğu glutendir. Buğdayın Selenyum, manganez, fosfor, folik asit ve bakır bulundurur.

Fazla karbonhidrat bulundurması sebebiyle diyabet hastalarına tavsiye edilmeyebilir veya gluten toleransı az olan kişilerde de zararlı etkiler gösterebilir; ancak bunun dışında oldukça besleyici bir besin maddesidir.

Buğdaydan ne gibi gıdalar elde edilir?

Buğday, unun ana maddesidir. Bu nedenle unla yapılan kek, kurabiye, ekmek, pasta ve benzeri her ürünün içeriğinde aslında buğday yer alır.

Ayrıca bazı işlemler sonucunda bulgur, makarna, irmik ve nişasta gibi besin maddeleri de buğdayın temel ürün olarak kullanılması sonucu üretilen ürünlerdendir.

Buğday nerelerde üretilir?

Türkiye’de en çok İç Anadolu ve bir miktar da Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişmektedir çünkü genel olarak kuraklıkta yetiştiği bilinen bir üründür.

Dünya çapında ise Asya kıtasında Hindistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş ve Myanmar gibi ülkelerde buğday üretimi yüksek miktarlarda görülse de Türkiye ve İran’da da oldukça fazla üretilir.

Avrupa’da ve Kuzey Afrika’da da üretildiği bilinse de Avrupa soğuk geçen kış hasatı kötü etkilemektedir; Kuzey Afrika’da ise nem eksikliği gibi coğrafi zorluklar bu ürünün yaşam alanını kısıtlamaktadır.

Buğday çeşitleri nelerdir?

Öncelikle buğday yetiştiği sezona göre sınıflandırılır. Kış buğdayı sonbahar civarında yetiştirilirken ilkbaharda hasatı yapılır. İlkbahar buğdayı ise ilkbaharda ekilir ve yazın sonunda ya da sonbaharın başında hasatı yapılır.

Bunun dışında buğday sertliğe, renge ve şekle göre sınıflandırılır. Sert kırmızı buğday (ekmeklik buğday), yumuşak kırmızı buğday, durum buğdayı, sert beyaz buğday (ekmeklik buğday), yumuşak beyaz buğday gibi buğday türleri bulunmaktadır.

Buğday kelimesinin İngilizcesi

1. wheat

Kaynakça: tdk.gov.tr