Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Bacak Ağrısı

Bel fıtığı ameliyatı sonrası bacak ağrısı çekmek anormal bir durum değildir. Bel fıtığı ameliyatı ile siyatik sinirine basan diskin bir kısmı alınır. Sinirlerin iyileşme süreleri uzun olduğundan ötürü ağrının uzun süre devam etmesi ameliyat olan kişilerde operasyon hakkında doğal olarak negatif düşüncelere yol açar. Siyatik sinirine olan baskının kaldırılması ağrının da hemen ortadan kalkacağı anlamına gelemez. Bel fıtığı ameliyatı sonrası bacak ağrısı neden oluyor biraz daha detaylı inceleyelim.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Bacak Ağrısı Neden Olur ?

Halk arasında “ben de siyatik varmış” diye söylenen durum aslında bel fıtığıdır. Siyatik bir sinirdir. Siyatik siniri vücuttaki tek başına en büyük sinir olup, bel omurgasının L3 segmentinden dallanarak başlar ve bacak arkasından bütünleşerek ayak tabanına kadar uzanır. Yani siyatik herkeste vardır ve bir tür hastalık değildir.

Bel omurgasında L3-L4, L4-L5, L5-S1 segmentleri arasında diskler vardır. Siyatik siniri bel omurgasından geçtiği için bu disklerden biri kaydığı zaman sinire baskı oluşturmaya başlar. Baskı sonucunda oluşan semptomlar hangi diskin kaydığına göre değişiklik gösterir. Örneğin, L4-L5’den kayan bir disk ayak baş parmağını ve ayak bileğini etkiler. L3-L4’den kayan bir disk ise alt bacak ve ayakta ağrı ve hissizlik gibi farklı semptomlarla kendini gösterebilir.

Bacak ağrısı

Bacak ağrısı

Genellikle şiddetli bel ağrısı çeken kişiler gerçekten bel fıtığı olmuşlarsa bir süre sonra bel ağrıları azalıp, yavaş yavaş bacaklarında ağrılar başlar. Bu ağrılar değişik şiddetlerde, sol veya sağ bacaklarından birinde oluşur. Her iki bacakta ağrı olasılığı düşük bir ihtimaldir ama mümkündür. Bacakta çekilen bu ağrının nedeni sinir sıkışması, başka bir deyişle siyatik sinirinin sıkışmasıdır. Bel fıtığı ameliyatı ile amaçlanan siyatik sinirine basan disk veya diskleri temizlemek ve siniri rahatlatmaktır ama diskin temizlenmesi ameliyat sonrası siyatik kökenli bacak ağrısı çekilmeyeceği anlamına ne yazık ki gelmez.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Bacak Ağrısı Ne Kadar Sürer ?

Bel fıtığı ameliyatı sonrası bacak ağrısı devam eden kişilerin ağrılarının tamamen kaybolması 1 seneye kadar bulabilir. Bu durum bünyeden bünyeye ve ameliyatın başarısına göre değişmektedir. Başarılı bir ameliyat sonrasında bile sinirlerin yapıları gereği iyileşmeleri çok yavaş olduğundan ötürü bacak ağrısının devam etmesini yadırgamamak gerekir. 100’den farklı sinir zedelenmesi türü vardır. İyileşme süresi bel fıtığı yüzünden sinirin ne kadar zarar gördüğü ile zedelenme türüne göre değişiklik gösterir. Sinirlerin tedavisi için bir takım ilaçlar verilse de aslında en güzel ilaç zamandır.

Bacak Ağrısını Hafifletmek İçin Ne Yapılabilir ?

Sağlıklı beslenme ve ameliyat sonrası doktorun vereceği egzersizleri uygulamak iyileşme sürecine pozitif katkıda bulunacaktır. Stresden uzak durmak ve bol bol temiz havada yürüş yapmak kişinin psikolojisini olumlu etkiler ve ağrısını bir nebzede olsa hafifletir. Sıcak suyla duş almak bacaklara giden kan akışını hızlandıracağı için stresi azaltır ve ağrıyı geçici süreliğine hafifletir. Alkol tüketiminin de sinir sistemine negatif etkisinden ötürü minimumuma indirilmelidir. Bacak ağrısının eninde sonunda geçeceğini kişinin aklına yerleştirmesi ve pozitif düşünmesi gerekmektedir.

İlaçsız bir takım tedavi yöntemleri ise:

Akupunktur Fizik tedavi Masak Terapisi Hipnoterapi Psikoterapi

Siyatik Ağrısı İçin Alınabilecek İlaçlar

Bacak ağrısının çok şiddetli olduğu günlerde Tylenol, Advil, Majezik tarzı ağrı kesiciler kullanabilinir. Bu ağrı kesiciler sinirlerin tedavisinde işe yaramasa da geçici süreliğine de olsa ağrıyı hafifletir. Anti-depresan ilaçların sinir ağrılarına daha iyi geldiği bilinmemektedir ama bir psikoloğa görünmeden bu ilaçların da kesinlikle alınmaması gerekmektedir. Ayrıca B12 vitamini takviyesinin de sinirlerin iyileşmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.