7 Pratik Yöntem ile: Bebeklerde Gaz Sancısını Giderme Yolları

Anne babaların zaman zaman çaresiz kaldıkları, bebeklerde gaz sancılarını giderme yolları…

Yenidoğan bebeklerin bağırsakları sindirime alışık olmadığı için mama ya da anne sütü alırken yuttukları hava yüzünden oluşan gaz sancıları anne babaların kabusu olabilmektedir. En az üç ay süren gaz sancıları bazı bebeklerde daha uzun sürdüğü gibi; bazı bebeklerde çok şiddetli bazılarında ise hafif atlatılabilir. Uzmanlara göre piyasada bulunan gaz giderici ilaçların bu gaz sancılarına çok da bir faydası yok. Doğal yöntemleri öneren uzmanlara göre, kulaktan dolma anlatılan “bitkisel yağlarla ayaklara masaj yapma ya da bebeğe bitkisel bazı ürünleri içirme” ise olumsuz sonuçlara yol açabilir. Peki bu durumda neler yapılabilir?   

1. Her gün yıkayın.

Her gün yıkayın.

Bebeğinizi her gün yıkamak gaz sancıları için doktorların bir numaralı çözüm önerilerindendir. Ayrıca banyo yapmak bebeğinizi rahatlatacaği için uyumasını da kolaylaştıracaktır.

2. Karnına masaj yapın.

Karnına masaj yapın.

Yumuşak hareketlerle karnını ovabilirsiniz. Bacaklarını karnına doğru ittirmek de bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeklerde gaz masajıyla ilgili uzmanlar tarafından hazırlanmış videoları da sosyal medyadan bulup izlemeniz mümkün.

3. Karnına sıcak havlu koyun.

Karnına sıcak havlu koyun.

Ütüyle ısıttığınız ufak bir havluyu bebeğinizin karnına koyarsanız bebeğiniz rahatlayacaktır. Fakat tenleri çok hassas olduğu için havluyu direkt olarak tenine değil de kıyafetinin üzerine koymanız ve aşırı ısıtmamanız gerekmektedir.

4. Karnının üstüne yatırın.

Karnının üstüne yatırın.

Bebeğinizin yanındayken bebeğinizi karnının üzerine yatırmanız onu rahatlatacaktır. Özellikle kusma problemi olan yenidoğanlarda bu şekilde yatış oldukça güvenlidir fakat bebeğiniz mutlaka gözetiminiz altında olmalı, ayrıca başları kaldırdıkları fakat sabit tutamadıkları için iki aydan büyük bebekleri uzun süreli bu şekilde yatırmak tehlikeli olabilir.

5. Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkarın.

Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkarın.

Her beslenmeden sonra gazını çıkarmanız oldukça önemlidir çünkü çıkarmadığınız gazlar bağırsağına inecek ve bebeğinizin daha çok sancı çekmesine sebep olacaktır. Bebeğiniz beslenme sırasında uyusa bile uyanmasın düşüncesiyle gazını çıkarmayı ertelemeyin, aksi takdirde sancı yüzünden zaten uyanacaktır.

6. Ayaklarını üşütmeyin.

Ayaklarını üşütmeyin.

Üşüyen ayakların sebep olduğu karın ağrıları büyüklerde bile ciddi bir sorunken dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebeğinizin organları daha da hassastır, o yüzden üşümeleri oldukça tehlikelidir. Bebeğinizin ayaklarının sıcak olduğundan emin olun fakat üşümesin diye çok giydirmekte aynı şekilde tehlikelidir. Bebeğiniz fazla sıcak ve soğuğa maruz kalmamalıdır.